Skip to content

10 Legion CtRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block11115
Lot44.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,784
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
33%
Improvement Value:$470,300
67%
Total Assessment$702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,751+4.4%
2024$16,038+5.3%
2023$15,234+2.0%
2022$14,941-2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 22387, Page 1858Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 21140, Page 95

Property Sale

Sale
$518,000
DeedBook 5725, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1992