Skip to content

14 Legion CtRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 25, 2008

Property Information

Block11115
Lot44.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,652
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,600
30%
Improvement Value:$568,300
70%
Total Assessment$811,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,376+7.0%
2024$18,113+3.8%
2023$17,448+2.0%
2022$17,111-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 21007, Page 177

Property Sale

Sale
$416,685
DeedBook 4056, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1994