Skip to content

15 Legion CtRockaway, NJ 07866

Built 1993

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Mar 23, 2000

Property Information

Block11115
Lot44.15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,222
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
29%
Improvement Value:$591,500
71%
Total Assessment$829,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,822+6.8%
2024$18,565+3.8%
2023$17,885+2.0%
2022$17,537-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 5154, Page 175

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4775, Page 23

Property Sale

Sale
$334,785
DeedBook 3827, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1993