Skip to content

5 Heatherwood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block11116
Lot39.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$217,000
54%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+5.4%
2024$8,321+7.9%
2023$7,708+1.3%
2022$7,611+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,634DeedBook 24794, Page 1806Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23525, Page 214Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23114, Page 1520Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 22756, Page 1456Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 6319, Page 81

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5192, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1987