Skip to content

8 Heatherwood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block11116
Lot39.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage2,146
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$245,300
57%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,702+5.2%
2024$9,221+7.3%
2023$8,596+1.4%
2022$8,480+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 23274, Page 1199Recorded1/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1987