Skip to content

116 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block11116
Lot39.116
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,500
52%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+5.5%
2024$8,171+8.1%
2023$7,560+1.3%
2022$7,466+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23204, Page 583Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 22441, Page 1754Recorded10/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1987