Skip to content

117 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block11116
Lot39.117
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,500
52%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+5.4%
2024$8,321+7.9%
2023$7,708+1.3%
2022$7,611+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,634DeedBook 24880, Page 1273Recorded2/20/2025

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23934, Page 1276Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 20894, Page 1133

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4573, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1987