Skip to content

124 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block11116
Lot39.124
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$217,000
54%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000+5.4%
2024$8,541+13.0%
2023$7,560+1.3%
2022$7,466+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,634DeedBook 24680, Page 1759Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,634DeedBook 24399, Page 830Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23063, Page 1519Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 21238, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1987