Skip to content

133 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block11116
Lot39.133
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage2,146
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$266,400
59%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+5.2%
2024$9,391+7.2%
2023$8,764+1.4%
2022$8,645+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,146DeedBook 24815, Page 1912Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft2,146DeedBook 23746, Page 739Recorded4/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1987