Skip to content

139 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 11, 2013

Property Information

Block11116
Lot39.139
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
42%
Improvement Value:$255,600
58%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+5.1%
2024$9,614+7.0%
2023$8,982+1.4%
2022$8,861+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 22293, Page 669

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 20659, Page 48

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 6128, Page 219

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4171, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1987