Skip to content

142 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block11116
Lot39.142
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
42%
Improvement Value:$255,600
58%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+5.1%
2024$9,614+7.0%
2023$8,982+1.4%
2022$8,861+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 23361, Page 269Recorded6/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1987