Skip to content

152 Hawthorne CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block11116
Lot39.152
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
42%
Improvement Value:$256,300
58%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+5.1%
2024$9,627+7.0%
2023$8,999+1.4%
2022$8,875+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 22880, Page 1273Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4752, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1987