Skip to content

20 Hillsborough CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 8, 1999

Property Information

Block11116
Lot39.20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage2,146
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$245,300
57%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+5.2%
2024$9,370+7.2%
2023$8,744+1.4%
2022$8,625+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5020, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1987