Skip to content

24 Hillsborough CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block11116
Lot39.24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$261,700
59%
Total Assessment$446,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,251+5.1%
2024$9,753+9.8%
2023$8,883+1.4%
2022$8,762+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,634DeedBook 24434, Page 1736Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 22008, Page 593

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4073, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1987