Skip to content

35 Hillsborough CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block11116
Lot39.35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,500
52%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+5.4%
2024$8,321+7.9%
2023$7,708+3.2%
2022$7,466+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,634DeedBook 23689, Page 1169Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23191, Page 577Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5007, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1987