Skip to content

57 Woodledge CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block11116
Lot39.57
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,500
52%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+5.4%
2024$8,321+7.9%
2023$7,708+1.3%
2022$7,611+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,634DeedBook 24475, Page 743Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 22085, Page 1200

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 21617, Page 746

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6385, Page 201

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5762, Page 247

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4906, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1987