Skip to content

65 Woodledge CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block11116
Lot39.65
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$239,600
56%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,707+5.2%
2024$9,226+17.9%
2023$7,827+1.3%
2022$7,730+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$357,000
Sq Ft1,728DeedBook 24150, Page 92Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 23037, Page 1887Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 22999, Page 1289Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 21852, Page 1383

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4631, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1987