Skip to content

67 Laurel Wood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block11116
Lot39.67
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage2,146
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$266,400
59%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+5.2%
2024$9,391+7.2%
2023$8,764+1.4%
2022$8,645+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,146DeedBook 24814, Page 72Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,146DeedBook 23615, Page 934Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,146DeedBook 23593, Page 1178Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5442, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1987