Skip to content

76 Laurel Wood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block11116
Lot39.76
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,500
52%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+5.4%
2024$8,321+7.9%
2023$7,708+1.3%
2022$7,611+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,634DeedBook 24555, Page 1018Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,634DeedBook 23770, Page 1369Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4794, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1987