Skip to content

77 Laurel Wood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$311,777
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block11116
Lot39.77
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$217,000
54%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000+5.4%
2024$8,541+7.8%
2023$7,924+6.1%
2022$7,466+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$311,777
Sq Ft1,634DeedBook 23803, Page 1154Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 23172, Page 228Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4588, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1987