Skip to content

78 Laurel Wood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 15, 2011

Property Information

Block11116
Lot39.78
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage2,146
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
45%
Improvement Value:$221,600
55%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+5.3%
2024$8,819+7.6%
2023$8,199+1.3%
2022$8,094+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 21847, Page 1640

Property Sale

Sale
$287,900
DeedBook 5784, Page 93

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4663, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1987