Skip to content

95 Laurel Wood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block11116
Lot39.95
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,634
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,500
52%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+5.4%
2024$8,321+7.9%
2023$7,708+1.3%
2022$7,611+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 22745, Page 861Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 21648, Page 633

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5034, Page 104

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 4605, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1987