Skip to content

97 Laurel Wood CtRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block11116
Lot39.97
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE CONDO
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$217,000
54%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+5.4%
2024$8,441+7.8%
2023$7,827+1.3%
2022$7,730+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,728DeedBook 24684, Page 1860Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5783, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1987