Skip to content

200 Mineral Spring Dr(Block 11116 Lot 41.05)Dover, NJ 07801

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 23, 1998

Property Information

Block11116
Lot41.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings---
ZoningO-1
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
25%
Improvement Value:$135,500
75%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577-0.1%
2024$4,582+2.0%
2023$4,493-0.9%
2022$4,531-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4799, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1989