Skip to content

5 Demolino DrRockaway, NJ 07866

Built 2005

Last Sale Price
$1,049,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block11116
Lot64.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG3
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,524
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,900
28%
Improvement Value:$641,200
72%
Total Assessment$894,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,427+3.2%
2024$20,761+3.4%
2023$20,076+2.0%
2022$19,691+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,049,000
Sq Ft3,524DeedBook 24685, Page 1087Recorded11/28/2023

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 21593, Page 932

Property Sale

Sale
$739,900
DeedBook 6372, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2005