Skip to content

127 Mckinley PlRockaway, NJ 07866

Built 1991

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block11117
Lot44.31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,934
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,600
30%
Improvement Value:$558,200
70%
Total Assessment$792,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,940+6.9%
2024$17,725+26.9%
2023$13,966+1.9%
2022$13,699+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft2,934DeedBook 24470, Page 1494Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,934DeedBook 22909, Page 1922Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 21793, Page 1456

Property Built

Built

Year Built: 1991