Skip to content

12 Lea PlRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$522,500
Last Sale Date
Mar 21, 2016

Property Information

Block11117
Lot44.39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,029
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
32%
Improvement Value:$486,600
68%
Total Assessment$715,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,071+1.5%
2024$16,812+5.1%
2023$15,992+2.0%
2022$15,679+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$522,500

From:

To:

Sq Ft3,029DeedBook 22880, Page 1426Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4685, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1992