Skip to content

47 Mt Hope RdRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block11202
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,652
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
47%
Improvement Value:$189,100
53%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,533+3.9%
2024$8,213+3.0%
2023$7,972+2.0%
2022$7,816+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952