Skip to content

169 Chestnut TerRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block11205
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,586
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
44%
Improvement Value:$272,100
56%
Total Assessment$484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+3.9%
2024$11,178+1.5%
2023$11,011+1.9%
2022$10,810+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5014, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1964