Skip to content

19 Caruso RdRockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Nov 12, 2015

Property Information

Block11208
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
62%
Improvement Value:$100,400
38%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307+4.3%
2024$6,048+4.2%
2023$5,807+2.1%
2022$5,688+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 22846, Page 488Recorded1/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1947