Skip to content

1109 Hale DrWharton, NJ 07885

Built 2011

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block11301.01
Lot1.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class37
DescriptionKITTATINNY
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
42%
Improvement Value:$176,600
58%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+3.4%
2024$7,137+4.0%
2023$6,865+2.3%
2022$6,710+7.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft979DeedBook 24843, Page 1752Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft979DeedBook 24543, Page 1814Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$276,000
Sq Ft979DeedBook 24239, Page 256Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$224,950

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 22427, Page 1449Recorded9/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 2011