Skip to content

2212 Pierce LnWharton, NJ 07885

Built 2011

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 19, 2013

Property Information

Block11301.02
Lot2.12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class37
DescriptionRAMAPO
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$281,200
68%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+3.6%
2024$9,578+1.3%
2023$9,453-1.6%
2022$9,603-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 22365, Page 381Recorded7/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$274,950
DeedBook 21540, Page 1893