Skip to content

4106 Hoover LnWharton, NJ 07885

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block11301.04
Lot1.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
DescriptionRAMAPO
Dwellings---
ZoningOREH
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
33%
Improvement Value:$279,700
67%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,601+2.9%
2024$9,328+1.3%
2023$9,203-1.6%
2022$9,353-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,680DeedBook 24999, Page 631Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$388,950

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 23131, Page 1251Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010