Skip to content

4309 Hoover LnWharton, NJ 07885

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block11301.04
Lot3.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
DescriptionSPRUCE RUN
Dwellings---
ZoningOREH
Sq Footage1,445
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
35%
Improvement Value:$247,500
65%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,879+2.9%
2024$8,625-4.1%
2023$8,991-4.8%
2022$9,441-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500
Sq Ft1,445DeedBook 25023, Page 95Recorded12/2/2025

Property Sale

Sale
$386,950

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 23219, Page 1587Recorded10/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010