Skip to content

5107 Veterans DrWharton, NJ 07885

Built 2011

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block11301.05
Lot1.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
DescriptionALLAIRE
Dwellings---
ZoningOREH
Sq Footage1,502
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
38%
Improvement Value:$255,700
62%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815+4.7%
2024$9,378-1.3%
2023$9,504+2.1%
2022$9,313+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,502DeedBook 24907, Page 1352Recorded4/25/2025

Property Sale

Sale
$361,950

From:

To:

Sq Ft1,279DeedBook 23042, Page 850Recorded12/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 2011