Skip to content

5207 Veterans DrWharton, NJ 07885

Built 2011

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block11301.05
Lot2.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
DescriptionALLAIRE
Dwellings---
ZoningOREH
Sq Footage1,502
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
37%
Improvement Value:$266,600
63%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815+4.7%
2024$9,378-1.3%
2023$9,504+2.1%
2022$9,313+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,502DeedBook 24786, Page 366Recorded8/2/2024

Property Sale

Sale
$362,950

From:

To:

DeedBook 22994, Page 1010Recorded9/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 2011