Skip to content

28 Hillside RdWharton, NJ 07885

Built 2007

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 10, 2007

Property Information

Block11301
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,847
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
27%
Improvement Value:$494,700
73%
Total Assessment$673,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,425+2.7%
2024$15,991+9.2%
2023$14,638+1.3%
2022$14,455+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 20956, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6500, Page 203