Skip to content

40 Sunrise RdWharton, NJ 07885

Built 1988

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 19, 1999

Property Information

Block11301
Lot16.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
28%
Improvement Value:$475,000
72%
Total Assessment$657,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,738+3.6%
2024$15,185+4.2%
2023$14,570+2.1%
2022$14,270+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4939, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1988