Skip to content

3201 Franklin LnRockaway, NJ 07866

Built 2002

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block11302.03
Lot2.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class37
DescriptionDORCHESTER B
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage1,369
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
34%
Improvement Value:$231,400
66%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,169+3.6%
2024$7,883+11.3%
2023$7,081+7.0%
2022$6,620+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,369DeedBook 24368, Page 82Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 5859, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 2002