Skip to content

3315 Franklin LnRockaway, NJ 07866

Built 2002

Last Sale Price
$268,500
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block11302.03
Lot3.15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class37
DescriptionBUCKINGHAM A
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
37%
Improvement Value:$219,700
63%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+3.2%
2024$8,040+13.3%
2023$7,098+6.9%
2022$6,639+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 23214, Page 983Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6376, Page 285

Property Sale

Sale
$255,900
DeedBook 5753, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 2002