Skip to content

3316 Franklin LnRockaway, NJ 07866

Built 2002

Last Sale Price
$400,001
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block11302.03
Lot3.16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class37
DescriptionSTERLING A
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$365,600
79%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,164+4.1%
2024$10,724-3.5%
2023$11,116-1.0%
2022$11,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,001
Sq Ft2,308DeedBook 23685, Page 896Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5758, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2002