Skip to content

2311 Johnson DrRockaway, NJ 07866

Built 2000

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block11302.13
Lot3.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage1,837
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
32%
Improvement Value:$304,900
68%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232+4.1%
2024$9,829+9.8%
2023$8,954+3.9%
2022$8,620+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 21499, Page 1173

Property Sale

Sale
$382,900
DeedBook 5702, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2000