Skip to content

536 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 1948

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block11302
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningOREH
Sq Footage944
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
65%
Improvement Value:$88,400
35%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+4.2%
2024$5,720+4.0%
2023$5,503+1.9%
2022$5,398+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 22850, Page 1536Recorded1/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4427, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1948