Skip to content

117 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1988

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11401
Lot14.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,632
Acreage6.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,200
41%
Improvement Value:$329,400
59%
Total Assessment$558,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,876+3.7%
2024$12,419+2.3%
2023$12,141+1.9%
2022$11,915+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988