Skip to content

505 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 2007

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 16, 2014

Property Information

Block11401
Lot40.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,317
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
30%
Improvement Value:$374,000
70%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,917+2.7%
2024$12,572-2.7%
2023$12,924+1.2%
2022$12,770+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 22528, Page 847Recorded5/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007