Skip to content

40 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1997

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block11402
Lot1.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings2
ZoningR-20
Sq Footage2,030
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,900
34%
Improvement Value:$317,800
66%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533+3.7%
2024$11,121+2.6%
2023$10,835+2.1%
2022$10,614+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 23095, Page 1637Recorded3/17/2017

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6355, Page 104

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 4889, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1997