Skip to content

34 St Bernards RdWharton, NJ 07885

Built 1991

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 25, 2016

Property Information

Block11403
Lot31.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,090
Acreage4.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
45%
Improvement Value:$260,700
55%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+3.8%
2024$10,740+2.6%
2023$10,469+1.9%
2022$10,273+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 22272, Page 697

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 20911, Page 1022

Property Built

Built

Year Built: 1991