Skip to content

80 Teabo RdWharton, NJ 07885

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block11406
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,080
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
62%
Improvement Value:$129,300
38%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,802+4.0%
2024$7,502+3.2%
2023$7,268+1.8%
2022$7,139+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 23353, Page 1628Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 22986, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1900