Skip to content

166 W Union TpkeWharton, NJ 07885

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block11501
Lot27.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,900
67%
Improvement Value:$80,400
33%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+3.2%
2024$5,644+2.9%
2023$5,486+2.0%
2022$5,378+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 23339, Page 412Recorded5/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920