Skip to content

260 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 2019

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block11508
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-20
Sq Footage3,012
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
17%
Improvement Value:$613,700
83%
Total Assessment$741,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,815+442.3%
2024$3,285-4.8%
2023$3,451+30.9%
2022$2,636+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

DeedBook 23319, Page 80Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5133, Page 177